POSLEDNJE VESTI:

Više od tone ( 1.300 kg ) iskorišćenog kancelarijskog papira koji su tokom protekle dve nedelje odvajali, Balkanski fond za lokalne inicijative, Centar modernih veština, Beogradski fond za političku izuzetnost, Mladi istraživači Srbije, Institut za održive zajednice, Kulturni centar Beograda i dnevni list Press, predali su danas individualnim sakupljačima sekundarnih sirovina i uz pomoć biznis partnera sa kojim Zelena inicijativa ostvaruje uspešnu saradnju Ekostar pak d.o.o i FHB Papir servis on je otpremljen u reciklažana postrojenja.

Zelena inicijativa želi da poveže građane, institucije i reciklažne biznise u oblasti prikupljanja reciklažnih sirovina, sa ciljem unapređenja primarne selekcije i podsticanja reciklaže. Reciklažom 1 tone kancelarijskog papira spašavamo 17 stabala, štedimo 4200 kw električne energije, 32.000l vode i 1400l goriva.

Osim razvijanja navike razvrstavanja otpada na mestu njegovog nastanka, ova akcija utiče i na osnaživanje mreže individualnih sakupljača sekundarnih sirovina u sistemu upravljanja otpadom.

Da bi doprinela legalizaciji rada individualnih sakupljača sekundarnih sirovina, Zelena inicijativa će u saradnji sa Ekostar pak d.o.o. u Beogradu, JK Požarevac u Požarevcu i Udruženjem građana GM Optimist u Gornjem Milanovcu, tokom narednih nekoliko meseci formirati tri zadruge za sakupljače sekundarnih sirovina. Osim toga, uticaće na stvaranje finansijskih uslova za legalizaciju rada sakupljača, kroz izdvajanja sredstava putem javnog konkursa od strane Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije.

Sakupljači sekundarnih sirovina prikupe najveći deo otpada koji se trenutno reciklira u Srbiji (približno 75 odsto). Iako je trgovina sekundarnim sirovinama vrlo profitabilna grana, sakupljači pripadaju grupi najsiromašnijih stanovnika, nezaposleni su i bez zdravstvenog osiguranja. U proseku, sakupljači sekundarnih sirovina žive 46 godina, njihov radni dan  traje 11 časova, a od prodaje sekundranih sirovina mesečno zaradi od 10.000 do 15.000 dinara. U Srbiji ima ima između 35.000 i 50.000 sakupljača sekundarnih sirovina koji na taj način zarađuju za život.

Komparativna iskustva zemalja u okruženju pokazuju da je legalizacijom rada sakupljača količina sakupljenih reciklažnih sirovina porasla za 20%, a kapacitet postrojenja za preradu reciklažnih materijala porastao za 25%.

Zelena inicijativa predstavlja mrežu 22 organizacije građanskog društva u Srbiji koje u saradnji sa Institutom za održive zajednice (ISC) i uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), tokom ove godine realizuju zajedničke aktivnosti usmerene podsticanju primarne selekcije otpada na lokalnom i nacionalnom nivou.

Za više informacija, kontaktirajte Dragicu Lazić, PR koordinatora Zelene inicijative, mob.069 202 4071.

Prilog: Više od tone starog papira predato sakupljačima sekundarnih sirovina

Leave a Reply