POSLEDNJE VESTI:

Beograd – U susretu sa predstavnicima medija koji je Zelena inicijativa organizovala danas u Medija centru, predstavljeno je istraživanje o položaju individualnih sakupljača sekundarnih sirovina u Srbiji i analiza o medijskom izveštavanju o sakupljačima u poslednjih 10 meseci.

U istraživanju kojim je otvorio pitanje da li su individualni sakupljači sekundarnih sirovina problem ili društveni potencijal u Srbiji, Vladimir Radojičić, iz Sekretarijata Zelene incijative predstavio je profil tipičnog sakupljača sekundarnih sirovina koji u proseku živi 46 godina, čiji radni dan traje 11 časova, pripada najugroženijoj i najsiromašnijoj društvenoj grupi, nezaposlen je i bez zdravstvenog osiguranja, a od prodaje sekundranih sirovina mesečno zaradi od 10.000 do15.000 dinara. Sakupljača sekundarnih sirovina u Srbiji prema procenama ima između 35.000 i 50.000, dok u svetu najmanje 15 miliona ljudi obezbeđuje egzistenciju sakupljanjem reciklažnih materijala iz otpada. Legalizacija rada sakupljača doprinela bi poboljšanju položaja socijalno ugroženih grupa i umanjila zahteve za socijalnim davanjima. Osim toga, komparativna iskustva pokazuju da legalizacija rada sakupljača dovodi i do povećanja količine prikupljenih sekundarnih sirovina za 20%, što pozitivno utiče i na količinu otpada koji se reciklira, istaknuto je u istraživanju.

Analizom medijskog izveštavanja o sakupljačima, koja je obuhvatila 5 dnevnih novina u periodu poslednjih 10 meseci, Sanja Jovanović, saradnica Centra modernih veština, došla je do podatka da broj tekstova u kojima se pominju sakupljači ne prelazi 20, kao i da se u samo 4 teksta konkretno govori o sakupljačima sirovina u pozitivnom smislu.

U razgovoru sa prisutnim novinarima učestovali su i Miloš Đajić, direktor Centra modernih veština, Šaban Salijević, predsednik Republičkog sindikata sakupljača sekundarnih sirovina i Mišo Babović iz Centra za razvoj socijalnog preduzetništva.

Sakupljači sekundarnih sirovina prikupe najveći deo otpada koji se trenutno reciklira u Srbiji (približno 75 odsto, prema analizi USAID-a). Iako je trgovina sekundarnim sirovinama vrlo profitabilna grana, sakupljači ovog otpada spadaju u red najsiromašnijih stanovnika. Prema procenama Repuličkog sindikata sakupljača Srbija svake godine izveze sekundarne sirovine u vrednosti od oko 150 miliona evra. Među sakupljačima je i veliki broj dece, čak 25% sakupljača čine mlađi od 18 godina.

Zelena inicijativa predstavlja mrežu 22 organizacije građanskog društva u Srbiji, koje će, u saradnji sa Institutom za održive zajednice (ISC) i uz finansijsku podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), u narednih 16 meseci realizovati zajedničke aktivnosti usmerene ka razvoju funkcionalnih mehanizama za podsticanje primarne selekcije otpada na lokalnom i nacionalnom nivou.

Za više informacija, kontaktirajte Dragicu Lazić, PR koordinatora Zelene inicijative, mob.063 897 4214.

Prilog: Sakupljaci sekundarnih sirovina – problem ili potencijal

Leave a Reply