POSLEDNJE VESTI:

Zelena inicijativa organizuje druženje i razgovor sa predstavnicima medija na temu „Sakupljači sekundarnih sirovina – problem ili potencijal“, u utorak, 8. novembra, u Medija centru.

Sakupljači sekundarnih sirovina prikupe najveći deo otpada koji se trenutno reciklira u Srbiji (približno 75 odsto, prema analizi USAID-a). Iako je trgovina sekundarnim sirovinama vrlo profitabilna grana, sakupljači sekundarnih sirovina pripadaju najsiromašnojoj kategoriji stanovništva.

Želimo da  u javnosti pokrenemo ovo važno pitanje i da sa predstavnicima medija razmenimo informacije i stavove o važnosti uključivanja sakupljača sekundarnih sirovina u legalne tokove procesa upravljanja otpadom i time uticaj na socio-ekonomski položaj i povećanje stepena reciklaže.

Na sastanku sa predstavnicima medijima govoriće Miloš Đajić, direktor Centra modernih veština, Vladimir Radojičić, u ime Sekretarijata Zelene inicijative, Osman Balić, direktor YUROM Centra Niš, Mišo Babović  iz Centra za razvoj socijalnog preduzetništva, dok će Sanja Jovanović, novinarka Radio 202 predstaviti istraživanje o tome kako se o samostalnim sakupljačima do sada govorilo u medijima.

Foto: Dragan Kujundžić

               

           

2 Responses to “Sakupljači sekundarnih sirovina – problem ili potencijal”

  1. WEB DiZaJN says:

    Konačno i kod Nas…

    poznato mi je da neke zemlje iz okruzenja jos od 2005.god. intezivno rade na prikupljanju sekundarnih sirovina, pa tako recimo u Hrvatskoj ne možete videti plastični otpad čak ni na nekoj “divljoj deponiji” jer na njemu se moze jako lepo zaraditi i to predstavlja nekim porodicama osnovnu zaradu…

    • Anonymous says:

      kada je primarna selekcija dobro organizovana i funkcionise u praksi, onda na deponijama nema tog otpada koji moze biti recikliran, odnosno sekundarnih sirovina, kao sto je PET ambalaza koju si spomenuo.
      Naše aktivnosti i jesu usmerene ka podsticanju primarne selekcije otpada, ali i ukljucivanju individualnih sakupljaca u legalne tokove upravljanja otpadom. Legalizacija njihovog rada doprinela bi i porastu procenta reciklaze. Komparativna iskustva pokazuju da je time količina sakupljenog materijala, sekundarnih sirovina, raste za 20%,

Leave a Reply